Genel

Porselen ile Seramik Arasında Nasıl Farklar Var ?

Seramik mi ? Porselen mi? Nasıl Anlayabilirim ?
Seramik , Porselen Nasıl Anlaşılır ? porselen kupa ve Seramik kupa öz madde olarak ayrıdır.
bu sebepten çok karıştırılma gibi bir durum ortadadır. Aslında temelde kil, kum ve su karışımı olsalar bile de hafifte olsa ayıran özellikleri vardır.

Porselenler, seramikten daha yoğundur. Bu sebepten Seramike kıyasla daha az gözeneklidir. Porselenler daha sert, daha dayanıklı, daha az su çekerler.
Bu, onları yoğun kullanım görecek olan yüksek yaya alanlarına daha uygun hale getirir. Seramiklerin iyi olmadığını göstermez!
Yoğunluğu az olduğu için, kırılganlığı azdır ve çalışma açısından daha kullanışlıdır.

porselen kupalar daha ince ve dayanıklıdır bu saye de porselen mi? seramik mi? olduğunu ayırt edebilirsiniz.
Homojen şeklindedir, porselen kupanın her tarafındaki şekil birbirine denk ve birbirine eşittir ama seramiğin esnek yapısı daha fazladır,
yumuşaklığı fazladır ve şekil almaya uygundur.
Ayrıca yapısı gereği de renkli olabilmektedir, tesislerimizde kolayca boyanmaktadır. Renkli seramik kupa yaptırmak ve logonuz ile dekorlatmak
için bize ulaşabilirsiniz.

Porselen – Seramik Arasındaki Fark Nelerdir?
Seramik kupa kırmızı ve kahverengi kilden yapılmıştır. Seramik kupa yumuşak, daha az yoğundur. Porselene kıyasla daha az sıcaklıkta pişirilir.
Porselen kupa beyaz kilden yapılmıştır. Porselen kupa yüksek bir ısıda pişirilir. Porselen kupa yapısı itibariyle daha sert bir yapıya sahiptir.
Porselen ve seramik arasındaki en önemli fark porselenler daha sert bir yapıdadır ve daha az su emmektedir. Seramik ise çeşidi olup daha kolay kullanıma sahiptir.
Seramik porselene göre kıyasla daha ucuzdur, porselen ise porselene göre daha maliyetlidir. Seramiğin şekle girmesi daha kolaydır, porselen şekle girmesi daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir